Tehnisku iemeslu dēļ pašlaik nevar autorizēties.
Atvainojamies par neērtībām.
Sekojiet mūsu aktivitātēm sociālajos tīklos:
    facebookdraugiem.lvtwitter.
Reģistrētos lietotājus gaidīsim 9.jūlijā.
draugiem.lvMarts - suņu zobu veselības mēnesis.Vai tava suņa zobi ir veseli? (13)


80% suņu ir nopietnas smaganu slimības, bet 90% saimnieku uzskata, ka dzīvnieki ir veseli

Zobi ir katra suņa lielākais lepnums un dzīves kvalitātes noteicējs. Saimnieki par to neaizdomājas, bet mute un zobi sunim tik tiešām ir tik pat svarīgi, kā rokas cilvēkam – tie nepieciešami ēšanai, graušanai, izklaidei, priekšmetu pārnēsāšanai un turēšanai, kā arī sevis mazgāšanai. Diemžēl, veterinārāsti un suņu barības speciālisti konstatējuši, ka pat rūpīgākie un mīlošākie suņu saimnieki ir nepietiekami informēti par suņu mutes veselības problēmām un to nopietnajām sekām. Pazīmes, kas var būt bīstamu saslimšanu priekšvēstneši, suņu saimnieki maldīgi uzskata par normu. To apliecina arī pētījumi - 90% suņu saimnieku uzskata, ka viņu suņu zobi un smaganas ir veselas, bet statistika rāda, ka 80% suņu, kas vecāki par trim gadiem, ir ļoti nopietnas smaganu problēmas.

  

Vienmēr smakojoša mute vai uzvedības izmaiņas, suņiem kļūstot vecākiem, nav norma, bet gan saslimšanas pazīmes, uzsver speciālisti! Tādēļ,lai pievērstu uzmanību suņu mutes veselības problēmu risinājumiem, Pedigree kopā ar Latvijas labākajām veterinārajām klīnikām jau trešo gadu organizē suņu zobu veselības mēnesi. Līdz pat marta beigām 82 veterinārajās klīnikās visā Latvijā ir pieejamas bezmaksas suņu zobu veselības pārbaudes.

Mūsdienīgi dzīvnieki tērpjas dizaineru drēbēs, bet zobus netīra?!

Šodien nevienu vairs neizbrīna saimnieku vēlme savu mīluli ietērpt dizaineru drēbēs, ieveidot kažoku pie suņu frizieriem vai palutināt suņu SPA, jo tāds nu ir 21.gadsimts, kurā dzīvojam. Vienlaikus, uzzinot, ka par suņa mutes dobuma veselību ir īpaši jārūpējas katru dienu jau no kucēna vecuma, joprojām pat rūpīgākajiem suņu saimniekiem mēdz pārsteigumā ieplesties acis. Veterinārāsti un suņu barības speciālisti novērojuši, ka jautājumos, kas skar suņu zobu kopšanu, daudzi mājas mīluļu īpašnieki piemirst 21.gs. un kļūst krietni vecmogīdāki -  “Suņi taču ir dzīvnieki, kuri gadu tūkstošiem iztikuši bez zobārstiem un zobu birstēm. Dzīvnieku zobi nav jātīra, daba par visu jau ir parūpējusies!”

Tomēr speciālisti aicina aizdomāties  - jā, suns ir dzīvnieks, bet vai mūsu mīluļi šodien dzīvo tāpat kā viņu senči? Šeit vietā ir slavenā Antuāna de Sent-Ekziperī atziņa – mēs esam atbildīgi par tiem, kurus pieradinām! Mūsdienu suņu uzturs ir mainījies, tie pārtiek galvenokārt no vienveidīgas konsistences sausās pārtikas, kas satur visas sunim nepieciešamās barības vielas un vitamīnus. Tas ir ērti gan saimniekiem, gan veslīgi suņiem, jo tik tiešām varam būt droši, ka ar uzturu suns saņems to, kas viņam vajadzīgs. Turklāt lielais vairums suņu dzīvo iekštelpās kopā ar saimniekiem, visbiežāk mājokļos nav iespējams atrast graušanai piemērotus priekšmetus, kas palīdzētu sunim dabīgā veidā atbrīvoties no ēdiena palieku veidotā zobu aplikuma. Gluži tāpat kā cilvēkiem, arī suņiem netīrīti zobi un aplikums ir drošs ceļšs uz smaganu slimībām.

No smaganu iekaisuma līdz sirdskaitei

Kā izrādās, smaganu slimības ir visbiežākās injfekcijas slimības pieaugušiem suņiem. Tāpat kā cilvēka, arī suņa mutē pēc ēšanas paliek pārpalikumi, kas, sajaucoties ar siekalām, sāk veidot aplikumu uz zobiem. Ja šis aplikums netiek laikus notīrīts, tas pamazām sacietē un veidojas zobakmens, bet suņa mutē uz dzīvi apmetas īsts baktēriju midzenis. Baktērijas uzbrūk suņa smaganām, ar laiku radot nopietnus bojājumus. Viss sākas ar smaganu iekaisumu, kas no to virskārtas plešas arvien dziļāk. Galu galā tiek skarti zobus saturošie audi un sunim gluži vienkārši sāk izkrist zobi, bet iekaisušās smaganas sagādā neciešamas sāpes. Vaļīgi zobi, to trūkums, iekaisušas smaganas  - tas viss sunim sagādā ciešanas katru dienu. Suņa dzīves kvalitāte būtiski samazinās. Suns kļūst nelaimīgs, tādēļ mainās arī viņa raksturs, kas savukārt var sagādāt vilšanos saimniekiem.

Pētījumi pierāda, ka tieši mutes dobuma problēmas var novest pie sirds slimībām un samazināt mājas mīluļa dzīves ilgumu. Baktērijas, kas rodas suņa mutē, caur bojātajām smaganām nonāk suņa asinsritē un ceļo pa visu organismu. Tās var sasniegt sirdi un inficēt to. Jo īpaši bīstami tas ir kucēniem un mazo šķirņu suņiem, kuru ķermenis ir fiziski vājāks, bet asinsrites loks mazāks, tādēļ infekcijas izplatās daudz straujāk.

Ko darīt?

Suņu saimniekim būtu laiks pierast pie domas, ka 21.gs. nozīmē ne tikai iespēju savu mīluli aizvest uz SPA, bet arī pienākumu rūpēties par suņa zobu veselību, tīrot viņa zobus katru dienu, un nodrošinot sunim iespēju grauzt droši.

Pieci svarīgākie speciālistu padomi, lai palīdzētu uzturēt veselus suņa zobus un smaganas

Ideāli, ja jau kucēna vecumā suns tiek pieradināts pie šīs ikdienas higiēnas procedūras kā dzīves normas. Suņa zobu tīrīšanai var izmantot arī cilvēkiem domātu zobu birsti, bet noteikti jāizvēlas tikai īpaši suņiem radītas zobu pastas, kas nesatur fluoru.

Pirms uzsākšanas, pārbaudiet mutes stāvokli, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā. Lūdziet speciālista padomus, lai iemācītos to darīt pareizi.

Daudzi cilvēki uzskata, ka sunim ir jāsmird, tādēļ slikta elpa ir tikai normāla, taču patiesībā tā gandrīz vienmēr liecina par smaganu slimību. Arī asiņojošas smaganas veselam sunim nav norma. Suņu saimnieki bieži nespēj paši novērtēt sava mīluļa zobu un mutes veselības stāvokli, tādēļ visdrošāk reizi gadā suni uzticēt speciālista vērīgajam skatienam.

Neļaujiet sunim košļāt cietus vai abrazīvus priekšmetus (piemēram, kaulus, cietas neilona košļājamās rotaļlietas vai tenisa bumbiņas) – tie bieži nodara bojājumus zobiem un smaganām. Spēlējoties, neizmantojiet cietas un smagas rotaļlietas, piemēram, frisbija diskus.

Izmantojiet gardos zobu kauliņus Pedigree Dentastix – tie lieliski garšo un samazina zobu aplikuma un zobakmens veidošanos, tādējādi palīdzot uzturēt veselus zobus un smaganas. Pedigree Dentastix kauliņiem ir izstrādāta unikāla X burta forma un zobus tīroša tekstūra. Ir zinātniski pierādīts, ka, lietojot tikai vienu Pedigree Dentastix dienā, zobakmens veidošanos sunim var samazināt par 80%. Ļoti svarīgi ir dot suņa izmēriem atbilstošus kauliņus, tādēļ Pedigree Dentastix ir pieejami trīs dažādos izmēros – maziem, vidējiem un lieliem suņiem.

Marts – suņu mutes veselības mēnesis

Speciālisti uzsver, ka arī suņu zobu veselības problēmām ir risinājumi un sākt rūpēties par mīluļa mutes dobumu nekad nevar būt par vēlu. Tomēr ļoti būtiski ir to darīt pareizi, jo īpaši pirmajā reizē. Gluži tāpat kā cilvēkiem var rasties bailes no zobārsta, ja pirmā dzīves pieredze bijusi nepatīkama, arī suns pēc neveiksmīga mēģinājuma it kā parūpēties par viņa zobiem var nobīties un vairs neļaut sev palīdzēt. Vienalga vai esat kucēna vai jau pieauguša suņa īpašnieks, pirms suņu zobu ikdienas kopšanas uzsākšanas konsultējieties ar speciālistu, lai novērtētu mutes stāvokli, pārliecinātos, ka viss ir kārtībā un, protams, iemācītos pareizi rūpēties par mīluļa zobiem. Suņu zobu veselības mēneša laikā ikvienam ir lieliska iespēja to bez maksas izdarīt kādā no 82 veterinārajām klīnikām visā Latvijā (vairāk informācijas un klīniku kontakti www.pedigree.lv).

    
  4
Čips saka:
12.03.2015 19:20
Mūsmāju suns Džeris tiek pie Dentastix kauliņiem. Viņam garšo.
Robins saka:
13.03.2015 08:14
Man ari ļoti labi garšo dentastix.
Tigi saka:
13.03.2015 09:00
Arī kaķiem esot kaut kādi graužamie, kas uzlabojot un tīrot zobus..
Megapikselis Garā Auss---Piksis saka:
13.03.2015 09:40
Ticiet man,kaķu graužamie ,kas domāti zobiem lielākai daļai līdz zobiem nenonāk...tos gardos graužamos mēs vienkārši norijam,nekošļājot...jo tie ir tik gardi.... Vismaz es tā daru! Bet suņi jau laikam ēd savādāk....Gribētu redzēt to drosmīgo kurš atļautos bāzt pirkstus un zobu birstes man mutē... .Dakteri parasti neriskē,var palikt bez pirkstiem...
Lords saka:
13.03.2015 18:35
Tādas un šādas problēmas,man nav bijušas nekādas.
Hanna saka:
13.03.2015 22:34
Labi ka kaķi nav jāved pie zobārsta. Es jau nu neļautu man zobiņus pārbaudīt.
Altārs saka:
17.03.2015 13:14
Es graužu Pedigree kārumus zobiņiem.
Dina saka:
30.03.2015 13:06
Es arī biju uz pārbaudi un par pacietību apskates laikā dabūju dāvanu - Dentastix :)
Čiko saka:
27.05.2016 06:18
Pie maniem zobiem ir grūti tikt.
Tipalīna saka:
27.05.2016 06:20
Manā mutē var ielīst tikai narkozē.
Fiksiņš saka:
01.09.2016 07:32
Nav suņa, kam pārbaudīt zobus.
DZĒSTS PROFILS saka:
02.09.2016 06:18
Būtu interesanti paskatīties kādam sunim zobus.
Bosiks. saka:
02.09.2016 06:28
Man no suņiem bail. Tāpēc nekādu zobu.

Seši iemesli, kāpēc mājās gatavota barība dzīvniekam ir…

ja jūsu mājdzīvnieks ir alerģisks pret kādu no barības sastāvdaļām, jūs tās maltītē neiekļausiet. Jūs variet…

Malta vista ar kabačiem!

Šī ir vienkārša un ātri pagatavojama maltīte tavam mīlulim.