Tehnisku iemeslu dēļ pašlaik nevar autorizēties.
Atvainojamies par neērtībām.
Sekojiet mūsu aktivitātēm sociālajos tīklos:
    facebookdraugiem.lvtwitter.
Reģistrētos lietotājus gaidīsim 9.jūlijā.
draugiem.lv


  • Latviski
  • По-русски
lasītākās ziņas
Aļaskas malamuts (Alaskan Mala...
Šī Latvijā arvien populārākā šķirne savu no...
Ķepa uz sirds 12.04.2014...
12. aprīļa raidījumā: - Kāpēc sunim ir jātī...
Simpātiskās Šinšillas...
Šinšillas savvaļā dzīvo Dienvidamerikā, And...

Kā radās pirmais akvārijs (4)

22.12.2011 15:06

Gan jau esat kādreiz iedomājušies, cik gan tas ir brīnišķīgs izgudrojums – akvārijs! Tas sniedz iespēju nesteidzīgi vērot rosību zemūdens pasaulē. Psihologi pat iesaka turēt zivis tiem cilvēkiem, kuri sirgst ar nervu slimībām, jo akvārija klātbūtne mājoklī ir ļoti nomierinoša.

Akvārija izgudrotājs ir Filips Henrijs Hosē, kurš dzimis 1810.gadā Anglijā. Kopš bērnības viņam paticis būt dažādu ūdeņu tuvumā, pētot notikumus to dzīlēs. Galu galā Filips zivju dēļ zaudēja galvu 17 gadu vecumā, kad devās uz Ņūfaundlendu. Zivis bija izdarījušas tieši trāpījumu viņa sirdī, tāpēc Filips Hosē nolēma būt kopā ar tām nepārtraukti, ieviešot mājās akvāriju.

Pēc tam Filips Hosē uzzināja, ka senie ķīnieši turējuši zelta zivtiņas jau tūkstošiem gadu pirms mūsu ēras. Turklāt Ķīnas imperatori turēja ar lotosa ziediem dekorētas porcelāna vāzes ar ūdeni. Zemniekiem neesot bijis tik viegli – viņi veidojuši mājdzīvnieku mājvietu no rīsu salmiem, kas bijuši savīti tik cieši, ka ūdens pat nesūcās laukā. Viena nelaime – šādā gadījumā zivis pītajos grozos varēja redzēt tikai no augšas.

Pastāvēja vēl kāda būtiska problēma – nebija atrisināta floras un faunas vides izveide akvārijā, kas zivīm ir skābekļa avots. Tāpēc pirmajos akvārijos zivis nespēja dzīvot īpaši ilgi, jo ūdeni vajadzēja mainīt ik pēc pāris stundām. Šāds stress neapšaubāmi atstāja sekas: samazinājās zivju dzīves ilgums un tās nespēja radīt pēcnācējus.

Līdz 1850.gadam Filips Hosē strādāja Ņūfaundlendā, Kanādā, Alabamā un Jamaikā, kad pieņēma svarīgu lēmumu – veltīt visu atlikušo mūžu jūras dzīves pētniecībai. Tas bija tieši viņš, kurš izgudroja diezgan liela izmēra pārskatāmu kuģi, ko nosauca par akvāriju.

Pirmais akvārijs, kas tika atvērts publiskai apskatei, tika izveidots Londonas Rīdženta parkā 1853.gada pavasarī. Pēc notikumiem Londonā publiskie akvāriji parādījās Berlīnē, Neapolē, Parīzē, ASV. Taču īstais "akvāriju bums" parādījās pēc tam, kad akvārijs tika prezentēts Pasaules izstādē Parīzē 1867.gadā. Šis notikums spēlēja nozīmīgu lomu vaislas zivju attīstībā.

    
  6
ričis saka:
07.09.2012 17:52
ooho
Čiko saka:
19.10.2013 06:36
Interesanti.
Tipalīna saka:
23.01.2014 18:04
Tas tomēr ir noticis tik ļoti sen...
Racis saka:
23.01.2014 18:12
Es priecātos, ja man būtu akvārijs.

Vienpatis vai tomēr nē?

Kaķi mēdz dēvēt par vienpati. Protams, vairums kaķu sugas pārstāvju, pat lauvas, medī vienatnē. Tas nozīmē,…

Kāpēc suņi tik ļoti elso?

Cilvēki elso pēc skriešanas. Ķerot autobusu. Bet neviens cilvēks nekad neelso tik stipri kā suns. Suns…
a