Tehnisku iemeslu dēļ pašlaik nevar autorizēties.
Atvainojamies par neērtībām.
Sekojiet mūsu aktivitātēm sociālajos tīklos:
    facebookdraugiem.lvtwitter.
Reģistrētos lietotājus gaidīsim 9.jūlijā.
draugiem.lv


  • Latviski
  • По-русски
lasītākās ziņas
Stāstiņš par to,kā kaķītis kļu...
Esmu dzimis rīdzinieks. Piedzimu kādā mazā ...
MANI VASARAS DARBIŅI...
Tā kā esmu kaķis, kurš iet laukā, tad man v...
Stāstiņš "Es pats"...
Ik dienu sēžot savā iemīļotajā pozā, es vēr...

2012.gada putns Latvijā – jūras ērglis (3)

31.12.2011 00:39

Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) par 2012.gada putnu ir izvēlējusies jūras ērgli "Haliaeetus albicilla". Jūras ērglis ir lielākais Latvijā ligzdojošais plēsīgais putns.

Pieaugušiem ērgļiem raksturīgs gaiši brūns spalvu tērps un balta aste, savukārt jaunie putni līdz piecu gadu vecumam nomaina vairākus brūni raibus spalvu tērpus.

Jūras ērgļu skaits Latvijā pēdējo simts gadu laikā ir piedzīvojis lielas pārmaiņas. Vēl pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados jūras ērglis kā ligzdotājs pie mums bija izzudis, bet kopš septiņdesmito gadu sākuma, kad atkal atrasta apdzīvota ligzda, to skaits, pateicoties stingrajiem aizsardzības pasākumiem, ir audzis.

Pašlaik Latvijā ligzdo gandrīz simts jūras ērgļu pāru, līdz ar to 2012.gada putnu var uzskatīt par vienu no nedaudzajiem putnu aizsardzības veiksmes stāstiem.

"Līdz šim "Gada putna" godā nonākušas galvenokārt retas un apdraudētas sugas, tādēļ jūras ērgli var uzskatīt par patīkamu izņēmumu – pateicoties lauksaimniecības pesticīda DDT lietošanas aizliegumam, ligzdošanas vietu aizsardzībai un pašu putnu vajāšanas pārtraukšanai, visā Eiropā ir panākta būtiska šīs sugas stāvokļa uzlabošanās," norādīja LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus. "Tomēr tas mums nedod pamatu ieslīgt pašapmierinātībā – ērgļu ligzdošanai joprojām ir nepieciešami veci koki, tādēļ gan meža apsaimniekotāju, gan dabas sargu uzdevums ir parūpēties, lai šādi koki mūsu mežos būtu atrodami arī nākotnē."

Jūras ērgļi Latvijā ligzdo mežos, galvenokārt pie dažādiem ar zivīm un ūdensputniem bagātiem ūdeņiem – ezeriem, zivju dīķiem, upēm, arī jūras piekrastē. Ligzdu ērgļi būvē lielu un resnu koku galotnes daļā, tajā parasti tiek izaudzēti viens līdz divi mazuļi, retos gadījumos – trīs. Jūras ērgļi pārtiek no zivīm, putniem, nelieliem zvēriem, ziemas laikā – arī no maitas. Atsevišķi pāri var specializēties uz noteiktu barības objektu grupu, piemēram, medīt galvenokārt baltos stārķus vai dzērves.

Izvēloties jūras ērgli par 2012.gada putnu, biedrība cer uzzināt vairāk par šīs plēsīgo putnu sugas izplatību Latvijā, tādēļ aicina dabas draugus ziņot par atrastām jūras ērgļu ligzdām portālā "dabasdati.lv", jo tikai laicīgi atklātām ligzdošanas vietām ir iespējams nodrošināt atbilstošu aizsardzību.

Tāpat interesenti aicināti sekot līdzi jaunumiem projektā "Ērgļi pāri robežām" – šo Igaunijas–Latvijas programmas finansēto projektu īsteno Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Igaunijas Ornitoloģijas biedrību.

Jau 2012.gada sākumā pie jūras ērgļu ligzdām Latvijā un Igaunijā plānots izvietot kameras, kas interneta tiešraidēs ļaus sekot līdzi ērgļu ģimenes dzīvei.

Gada putna akciju LOB rīko jau septiņpadsmito reizi. Iepriekš par gada putniem izvēlēti – grieze (1996.), vakarlēpis (1997.), zaļā vārna (1998.), mazais ērglis (1999.), ķīvīte (2000.), ūpis (2001.), lielais ķīris (2002.), rubenis (2003.), baltais stārķis (2004.), ziemeļu gulbis (2005.), lauka piekūns (2006.), melnā dzilna (2007.), melnais stārķis (2008.), jūraskrauklis (2009.), mednis (2010.) un meža pūce (2011.).

BNS.lv

    
  7
Čiko saka:
19.11.2013 18:45
---
Racis saka:
19.11.2013 19:18
Briesmīgs knābis.
Oglītis saka:
19.11.2013 19:42
Ne tikai knābis, vēl jau arī nagi....

Tiks demonstrēts pirmais dzīvnieku šovs Latvijā

Jau šo svētdien, 25.martā, pulksten 20:20 LNT tiešraidē varēsim vērot Latvijā pirmo ķepaiņu un astaiņu šovu…

Ķepa uz sirds 14.09.2013. Pilnais video

Kāds ir īsts Ķepu sirdsdraugs? Jaunā stāstu sērijā iepazīsimies ar cilvēkiem, kuri nesavtīgi palīdz dzīvniekiem un…
a